روال و روز و ساعت دفاع از پایان نامه

دانشجویانی که قصد دفاع از پایان نامه دارند بایستی نکات زیر را در نظر بگیرند:

نکته 1 : گذشتن حداقل 6 ماه از زمان تصویب پروپوزال

جهت دفاع از پایان نامه ، از زمان تصویب پروپوزال در شورای پژوهشی دانشگاه، بایستی حداقل 6 ماه گذشته باشد

در لینک زیر همین وب سایت یعنی منوی " اطلاعات پایان نامه های مصوب ارشد" می توانید از تاریخ تصویب پروپوزال خود در شورای پژوهشی دانشگاه آگاه شوید

نکته 2 : اجازه دفاع و تایید شفاهی استاد راهنما

استاد راهنمای شما بر اساس متن پایان نامه و محتوای آن به صورت شفاهی به شما اجازه دفاع داده باشد.

نکته 3 : آماده بودن متن پایان نامه

*جهت تایپ متن پایان نامه از فایل راهنمای نگارش موجود در وب سایت دانشگاه منوی "تحصیلات تکمیلی" گزینه "فرم ها و آیین نامه ها" و "دستورالعمل نگارش پایان نامه های کارشناسی ارشد" حتما استفاده کنید. این فایل دستورالعمل نگارش را دانلود کنید و محتوای آن را با دقت مطالعه کنید و در تایپ پایان نامه نکات مندرج در آن را رعایت کنید

نکته 4 : مهلت انجام کارهای اداری قبل از دفاع

- آخرین مهلت انجام روال اداریِ قبل از دفاع (تسویه حساب مالی و آموزشی قبل از دفاع و هم چنین تعیین استادان داور) در نیمسال اول تا آخر دی ماه می باشد و این تاریخ به هیچ عنوان قابل تمدید نمی باشد. طبق بخشنامه سازمان مرکزی در صورتی که انجام روال اداریِ قبل از دفاع در بهمن ماه انجام شود، دانشجو مشمول شهریه ترم جدید خواهد شد.
آخرین مهلت برگزاری جلسه دفاع در نیمسال اول تا پایان بهمن ماه خواهد بود. بنابراین دانشجویانی که تا پایان دی ماه موفق به انجام امور اداریِ قبل از دفاع (تسویه مالی و آموزشی و همچنین تعیین داوری) شوند، تا پایان بهمن ماه می توانند از پایان نامه خود دفاع نمایند.

- آخرین مهلت انجام روال اداریِ قبل از دفاع (تسویه حساب مالی و آموزشی قبل از دفاع و هم چنین تعیین استادان داور) در نیمسال دوم تا 15 شهریور ماه می باشد و این تاریخ به هیچ عنوان قابل تمدید نمی باشد. طبق بخشنامه سازمان مرکزی در صورتی که انجام روال اداریِ قبل از دفاع بعد از 15 شهریور ماه انجام شود، دانشجو مشمول شهریه ترم جدید خواهد شد.
آخرین مهلت برگزاری جلسه دفاع در نیمسال دوم تا 15 مهر ماه خواهد بود. بنابراین دانشجویانی که تا 15 شهریور ماه موفق به انجام امور اداریِ قبل از دفاع (تسویه مالی و آموزشی و همچنین تعیین داوری) شوند، تا 15 مهر ماه می توانند از پایان نامه خود دفاع نمایند.

نکته 5 : داشتن کد پایان نامه جهت دفاع

پس از تصویب پروپوزال پایان نامه در شورای پژوهشی دانشگاه ، از طریق استاد راهنما پیگیر باشید که پایان نامه شما در وب سایت مخصوص ثبت کد پایان نامه ها ، کد استاد راهنما بخورد. قبل از این که بخواهید دفاع کنید، پایان نامه شما بایستی کد استاد راهنما خورده باشد و گرنه اجازه دفاع از پایان نامه به شما داده نمی شود.

* لیست دانشجویانی که کد پایان نامه خوردند

نکته 6 : گذراندن همه دروس قبل از دفاع از پایان نامه

درس پایان نامه آخرین درس شماست و قبل از دفاع از پایان نامه، کارنامه تحصیلی خود را در سیستم اینترنتی سیدا چک کنید تا مطمئن شوید همه نمرات دروس شما ثبت شده باشد به ویژه نمره درس سمینار. لیست دروسی که بایستی در دوره کارشناسی ارشد بگذرانید را می توانید از منوی "لیست دروس و جدول آرایش ترمی" همین وب سایت دانلود کنید.

 

جهت دفاع از پایان نامه در صورت اجازه دادن استاد راهنما به شما مراحل زیر را باید دنبال کنید:

تهیه و تکمیل فرم های آمادگی دفاع و گزارش پیشرفت کار

1- در وب سایت دانشگاه منوی "تحصیلات تکمیلی" گزینه "فرم ها و آیین نامه ها" انتخاب کنید و "فرم گزارش پیشرفت کار" و "فرم های آماگی دفاع" دانلود کنید

2- سه نسخه فرم گزارش پیشرفت کار برای 3 ماهه اول ، 3 ماهه دوم و 3 ماهه سوم انجام کار پایان نامه پرکنید و به تایید استاد راهنما و مدیر گروه برسانید.

3- در فرم های آمادگی دفاع نام و نام خانوادگی، رشته، نام استاد راهنما و دیگر مشخصات را پرکنید و پرینت بگیرید و از استاد راهنما امضا بگیرید

تعیین داوران پایان نامه

4- سه نسخه فرم گزارش پیشرفت کار تایید شده و فرم های آمادگی دفاع را نزد بخش پژوهش دانشگاه ببرید تا کارهای اداری تعیین داوران پایان نامه شما انجام شود. مدیرگروه با همکاری بخش پژوهش دانشگاه، داوران پایان نامه شما را مشخص می کنند

5- حتما مدیر گروه را در جریان آمادگی خود برای دفاع قرار دهید تا زمان مناسب برای دفاع از پایان نامه را با هماهنگی با استاد راهنما و داوران برای شما مشخص کند

6- پس از مشخص شدن نام استاد داور پایان نامه شما، فایل PDF پایان نامه خود را برای استادان داور و استاد راهنمای خود ایمیل کنید. ایمیل اساتید در منوی "معرفی استادان گروه و آدرس ایمیل" همین وب سایت هست. در هنگام ارسال ایمیل به استادان داور از متن شبیه زیر استفاده کنید

استاد محترم آقای دکتر .....

احتراما بنده ................ دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق گرایش .......... هستم که قصد دفاع از پایان نامه خود به راهنمایی آقای دکتر ............  را دارم . مدیریت گروه و بخش پژوهش دانشگاه شما را به عنوان داور پایان نامه بنده انتخاب کرده اند. به پیوست فایل PDF پایان نامه ارسال شده است. اگر متن و محتوای پایان نامه نیازمند اصلاح و ویرایش است بنده را مطلع فرمایید. از همکاری شما کمال تشکر را دارم.

7- علاوه بر ارسال فایل PDF پایان نامه با ایمیل به استادان داور و راهنما ، فرم های کاغذی داوری که توسط بخش پژوهش دانشگاه به شما داده شده است، تحویل استادان داور خود دهید تا بتوانند نظرات داوری خود را در باره پایان نامه شما در آن بنویسند و بر اساس نظرات ایشان مندرج در این فرم های داوری، متن و محتوای پایان نامه خود را تا قبل از جلسه دفاع اصلاح و ویرایش کنید.

تعیین روز و ساعت برگزاری جلسه دفاع

8- مدیر گروه در همین وب سایت و همین صفحه تاریخ دفاع از پایان نامه را اطلاع رسانی خواهند کرد. اگر در نام اساتید راهنما و داور و دیگر اطلاعات مندرج شما اشتباهی مشاهده کردید به مدیر گروه اطلاع دهید.

روز و ساعت دفاع از پایان نامه دانشجویان

دانشجوی محترم که قصد دفاع از پایان نامه دارید و روز و ساعت دفاع از پایان نامه شما مشخص شده است :

  • حتما حداقل یک هفته زودتر از جلسه دفاع ، فایل (PDF)  پایان نامه خود را برای اساتید داور ارسال کنید.
  • حداقل 4 ساعت زودتر از زمان دفاع در دانشگاه حضور داشته باشید. 
  • پاورپوینت ارائه پایان نامه حتما به تایید استاد راهنما برسد
 

9- از طریق ایمیل روز و ساعت دفاع از پایان نامه خود را که در همین صفحه اعلام شده به اطلاع استاد راهنما و استادن داور خود برسانید.

تهیه و تکمیل فرم های جلسه دفاع

10- حداقل 2 روز قبل از روز دفاع با مراجعه به وب سایت دانشگاه منوی "تحصیلات تکمیلی" گزینه "فرم ها و آیین نامه ها" انتخاب کنید و "فرم های جلسه دفاع" دانلود کنید. آن ها را به صورت تایپ شده پرکنید و نزد بخش پژوهش دانشگاه ببرید و کارهای اداری آن ها را انجام دهید.

11- روز دفاع از پایان نامه 2 نسخه چاپ شده از پایان نامه خود به همراه داشته باشید و تحویل استادان داور دهید. جهت مصرف کمتر کاغذ سعی کنید از پایان نامه خود به صورت پشت و رو کپی بگیرید. حداقل 2 ساعت قبل از شروع جلسه دفاع در دانشگاه حضور داشته باشید.

12- در صورتی که دفاع از پایان نامه شما با موفقیت انجام شد، مطابق توصیه استاد راهنما و داوران محترم در سر جلسه دفاع، متن پایان نامه را اصلاح و ویرایش کنید و برای ایشان ایمیل کنید تا اظهار نظر کنند و متن و محتوای پایان نامه را تایید کنند.

نمره پایان نامه

20 نمره پایان نامه شامل موارد زیر خواهد بود:

- حداکثر 16 نمره ارزشیابی کیفیت دفاع دانشجو : در اختیار استادان راهنما و داور

- حداکثر 2 نمره ارزشیابی 3 فرم های گزارش پیشرفت کار 3 ماهه : در اختیار بخش پژوهش دانشگاه و مطابق ضوابط

- حداکثر 2 نمره ارزشیابی مقاله یا مقالات چاپ شده مستخرج از پایان نامه : در اختیار بخش پژوهش دانشگاه و مطابق ضوابط

* حداکثر نمره سر جلسه دفاع بر اساس ارزشیابی کیفیت دفاع توسط استادان راهنما و داور و ارزشیابی فرم های گزارش پیشرفت کار 18 از 20 خواهد بود و 2 نمره دیگر بر اساس ارزشیابی مقالات چاپ شده مستخرج از پایان نامه دانشجو است.

* دانشجو حداکثر یک سال پس از دفاع از پایان نامه فرصت دارد مدارک پذیرش و چاپ مقاله یا مقالات مستخرج از پایان نامه را به بخش پژوهش دانشگاه ارائه کند. اگر دانشجو مایل به ارائه مقاله نباشد می تواند مرحله بعدی که صحافی پایان نامه است دنبال کند

صحافی پایان نامه

13- در صورت تایید استاد راهنما و داوران از متن و محتوای پایان نامه ، در وب سایت دانشگاه منوی "تحصیلات تکمیلی" گزینه "فرم ها و آیین نامه ها" ،  "فرم های مربوط به صحافی" را دانلود کنید و اطلاعات لازم را در آن تایپ کنید و به امضای استاد راهنما، استادان داور پایان نامه خود و بخش پژوهش دانشگاه برسانید.

14- در باره چگونگی صحافی پایان نامه و تعداد نسخه متن پایان نامه که بایستی تحویل اساتید و دانشگاه دهید و همچنین نحوه تهیه  CD پایان نامه و تحویل به بخش پژوهش دانشگاه در وب سایت دانشگاه منوی "تحصیلات تکمیلی" گزینه "فرم ها و آیین نامه ها" و "دستورالعمل نگارش پایان نامه های کارشناسی ارشد" به طور کامل توضیح داده شده است. این فایل را دانلود کنید و محتوای آن را مطالعه کنید.